Sonoforeza

SONOFOREZA


to zabieg wykorzystujący fale ultradźwiękowe, polegający na skutecznym wprowadzeniu w głąb skóry substancji czynnych, dobranych odpowiednio do jej rodzaju i potrzeb. Jest to najczęściej zabieg dopełniający do innych zabiegów, ale może też być zastosowany samodzielnie lub z maską.

Zabieg zwany jest również masażem ultradźwiękowym. Wytwarzane przez ultradźwięki ciepło przenika w głąb tkanki, powodując odprężenie skóry i mięśni. Towarzyszący mu delikatny masaż poprawia przepływ krwi i limfy, a także metabolizm i regenerację komórek.

Sonoforeza to zabieg, który umożliwia przenikanie w głąb skóry, nie tylko preparatom pielęgnującym, lecz również odpowiednim substancjom leczniczym, które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także przyspieszają leczenie trądziku oraz pozostałych po nim zmian.

Przeciwwskazaniami do zastosowania sonoforezy są nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu, ciąża, niewydolność krążenia, obecność w tkankach ciał obcych metalicznych (rozrusznik serca, ortodontyczny aparat korekcyjny, itp.), nerwica wegetatywna znacznego stopnia, uporczywe migreny, epilepsja, stany gorączkowe, ubytki i skaleczenia skóry, stany ropne okołozębowe, stany ropne migdałków, stwardnienie rozsiane.