Elektrokoagulacja

ELEKTROKOAGULACJA


to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego. Pozwala bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie, pozbyć się rozszerzonych naczynek krwionośnych. Elektrokoagulacja wykorzystywana jest również do redukcji nadmiernego owłosienia, kiedy inne metody okazują się nieskuteczne.

Na powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych ma wpływ wiele czynników zarówno zewnętrznych (mróz, wiatr, chlorowana woda, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia pielęgnacja, światło słoneczne, sztuczne źródła ciepła, wysiłek fizyczny, ostre przyprawy, stres, alkohol i używki) oraz czynników wewnętrznych (zaburzona gospodarka hormonalna, uwarunkowania genetyczne). W pierwszej fazie dochodzi do powstawania rumienia, który po jakimś czasie zanika. Z czasem jednak zmiany te utrwalają się i dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych tzw. teleangiektazji.

Zabieg elektrokoagulacji prowadzi do trwałego zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie wydalone z organizmu.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod emitujących prąd, który powoduje ścinanie się białka w tkankach. Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Terapeutka wykonująca zabieg dotyka igiełką miejsc, w których naczynko jest otwarte i pod wpływem impulsów elektrycznych – ścinających białko, naczynko samoistnie się zamyka i uszczelnia. Dla mniejszych naczynek wystarczają 1-3 zabiegi, dla naczynek większych lub sieci otwartych naczynek trzeba przygotować specjalną kurację i ustalić indywidualnie terminy wizyt. Efekty zamykania naczynek widoczne są zaraz po zabiegu, jednak proces gojenia się ranki trwa średnio 1-2 tygodnie. Zamykać naczynka można o każdej porze roku z wykluczeniem lata i bardzo ostrej zimy.